Jak dojechać do Czarnogóry pociągiem?

Jednym ze sposobów na dotarcie do Czarnogóry jest przejazd bardzo malowniczą trasą, korzystając z pociągu na trasie Belgrad w Serbii – Bar w Czarnogórze.

Voz, bo tak po czarnogórsku mówi się na pociąg, podąża przez 474 km, przez 254 tunele i 435 mostów. Do Czarnogóry i z Czarnogóry jeżdżą 2 pociągi całoroczne, pośpieszne do Belgradu. Jeden to pociąg dzienny, drugi to pociąg nocny. Wagony w pociągu nie mają zbyt wysokiego standardu. Są to stare wagony linii serbskich i czarnogórskich, ale wszystkie są posprzątane i schludne.

O której odjazd?
 • Z Belgradu pociąg wyrusza o godz:  9.10 i 21.10, by przybyć na wybrzeże o 20.55 lub 9:00.
 • Pociągi z Baru odjeżdżają o 8.20 i 19.00, aby przybyć do stolicy Serbii o 19.53 i 6.40

Czas przejazdu to około 11 godzin.

Ile kosztuje bilet?

Aktualne ceny biletu należy sprawdzać na stronie: Kliknij

 • bilet w jedną stronę kosztuje 21 euro w klasie II ,

 • w klasie I  bilet kosztuje 31,80 euro od osoby,

 • 3 euro zapłacimy za rezerwację miejsca, w sezonie letnim rezerwacja jest bardzo zalecana.

Dodatkowo:

 • dopłata za miejsce w kuszetce 6-osobowej Bc: 6 euro

 • dopłata za miejsce w kuszetce 4-osobowej Ac: 9 euro

 • dopłata za miejsce w wagonie sypialnym: 15 euro (przedział 3-osobowy)

 • dopłata za miejsce w wagonie sypialnym: 20 euro (przedział 2-osobowy)

 • dopłata za miejsce w wagonie sypialnym: 45 euro (przedział 1-osobowy

 • dopłata za przewóz samochodu: 30 euro

Obecnie nie można kupić biletów na pociąg Belgrad – Bar przez internet. Bilety można zakupić jedynie w kasach biletowych w Suboticy, Nowym Sadzie, Belgradzie, Niszu (Serbia) oraz Barze i Podgoricy (Czarnogóra).

Jak dotrzeć do Belgradu?

Do Belgradu trzeba dojechać  samochodem,  co nie jest problemem, bo do stolicy Serbii można w łatwy sposób dotrzeć autostradami.  Dalej  samochodem wjeżdża się na specjalny wagon a pasażerowie udają się do przedziału siedzącego lub kuszetki.

 
Czy warto?

Koszt przejazdu tą malowniczą trasą jest niewiele większy od kosztu paliwa na tej trasie. Natomiast można odpocząć oglądając widoki, których z samochodu się nie zobaczy lub po prostu spać.

Jedynym ograniczeniem jest wysokość pojazdu , która wynosi maksymalnie 1,55 m, a szerokość 1,80 m. Samochód musi być sprawny technicznie, zarejestrowany oraz mieć co najwyżej 8 miejsc. Na dachu samochodu ani w jego pobliżu nie może być umieszczony bagaż – bagaż może pozostać w samochodzie na czas przewozu na odpowiedzialność właściciela. Można przewozić samochód z przyczepą, nie można natomiast przewozić samej przyczepy.

Należy także wziąć pod uwagę opóźnienia na tej trasie, które są po prostu  normą. Nie oznacza to, że pociąg zawsze spóźnia się, ale czas jego przyjazdu jest loterią – może przyjechać o czasie (bardzo mało prawdopodobne).