Jak dojechać samochodem z Polski do Czarnogóry?

Podróż samochodem do Czarnogóry to prawdziwa wyprawa. Po pierwsze dlatego, że po drodze opuszczamy Unię Europejską i Strefę Schengen, po drugie, że mamy różne trasy dojazdowe, a po trzecie, że nie wszędzie są dostępne autostrady. Musimy się tez przygotować na infrastrukturę drogową inną niż nasza polska oraz sposób jazdy czarnogórskich kierowców.

Do  Czarnogóry możemy pojechać kilkoma trasami.  Polecamy trzy trasy:

TRASA nr 1:
Polska - Czechy - Węgry - Serbia - Czarnogóra

Pierwsza propozycja trasy przebiega następująco: Polska, dalej Czechy (Ostrava, Brno), Węgry (Budapeszt), Serbia (Novy Sad, Belgrad, Čačak,) i Czarnogóra (Kolasin, Podgorica, Dobra Voda – droga krajowa M-2 i dalej autostrada A-1). Docelowo Autostrada będzie łączyć Belgrad Serbii z Barem w Czarnogórze.

Dla gości ze wschodu i południowego wschodu Polski to najkrótsza i najbardziej ekonomiczna propozycja. Trzeba nadmienić fakt, że droga przez Serbię jest miejscami kręta, co może spowolnić dojazd do Czarnogóry.

Tutaj przejeżdżamy samochodem całą Czarnogórę. Jeżeli ktoś planuje nie tylko pobyt nad morzem, ale ma ochotę zobaczyć góry, to ta trasa jest wręcz idealna. Można zostać w górach na kilka dni i napawać się górskimi widokami.

TRASA nr 2 - nasza rekomendacja:
Polska - Czechy - Austria - Słowenia – Chorwacja - Czarnogóra

Druga propozycja trasy przebiega przez następujące kraje: Polska, dalej przez Czechy (Ostrava, Brno), Austrię (Wiedeń. Gratz), Słowenię (Maribor), Chorwację (Zagreb – autostrada A-1 do Ploce, dalej drogą Nr-8 (E-65)), Czarnogórę ( Herceg Novi). W Kamenari – wsiadamy na prom i płyniemy do Lepetane – opływamy całą Bokę Kotorską. Prom jest czynny przez cała dobę, a przepłynięcia odbywają się na bieżąco. Koszt przepłynięcia promem - samochód osobowy 4,5 euro. Można również przejechać trasę samochodem i nie korzystać z promu. Wtedy podziwiamy cała Zatokę Kotorską. Wydłuża nam to podróż o ok 60km, co zajmuje ok 1 godzinę. Dalej kierujemy się na Ulcinij, po drodze mijamy Budve, Sv Stefan , Petrovac, Sutomore, Bar, Dobra Voda.

Jest to trasa dla osób, które chcą jechać przez Chorwację. Jest to co prawda najdroższa trasa, ale także najszybsza. Od roku 2022 otwarta jest droga - most ma morzu łączący Chorwację, dzięki czemu omijajmy Bośnię i Hercegowinę.

Prawie cała trasa przebiega autostradami , co powoduje większy komfort podróży i bezpieczeństwo.

TRASA nr 3:
Polska - Słowacja - Węgry - Chorwacja - Bośnia i Hercegowina –

Trzecia propozycja trasy przebiega następującco: Polska , dalej Słowacja (Żylina), Węgry (Budapeszt), Chorwacja (Zagrzeb), Bośnia i Hercegowina (Sarajewo), Czarnogóra.

Od Słowacji, aż do końca Chorwacji jedziemy autostradami. Przejazd przez Bośnię i Hercegowinę to trasa górskimi i krętymi drogami bez barierek. Trzeba tam zachować należytą ostrożność. Nie polecamy przejazdu nocą. Znajduje się tam odcinek drogi, który nie ma asfaltu, a jedynie drogę szutrową. W Bośni dojeżdżamy do wyjątkowego przejścia granicznego w Scepan Polje. Jest to bardzo malownicza trasa. Przy wyborze tej trasy polecamy nocleg w Bośni ze zwiedzaniem.

O czym wart wiedzieć planując wyjazd samochodem do Czarnogóry?

Przy wjeździe do Czarnogóry pamiętajcie, że tu obowiązuje lokalne prawo i inna kultura jazdy. Tutaj trąbienie oznacza, że pozdrawiamy się na drodze, ustępujemy sobie pierwszeństwa. Jest to bardzo pozytywne zjawisko w Czarnogórze. Nie denerwujmy się na to. Korzystajmy  z uroków Czarnogóry.

 

WINIETY

Niezależnie od wybranej trasy na która się zdecydujecie  trzeba koniecznie pamiętać o zakupie obowiązkowych winiet oraz o przestrzeganiu przepisów prawa ruchu drogowego. Winiety zazwyczaj można kupić na stacjach benzynowych. Należy zwrócić uwagę, że w sezonie zwiększa się liczba patroli i nieoznakowanych aut policyjnych. Nie warto przekraczać prędkości bo mandaty bywają bardzo wysokie. Od razu jest egzekucja należności mandatu, najczęściej przez terminal płatniczy . Sytuacja dotyczy również  braku winiet czy też nie przyklejenia ich na szybę.Ułatwieniem jest kupno  winiety  elektronicznej.

Od kilku  lat winiety można kupić przez internet:

To jedna z  form zakupu winiet,  która nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.

Warto przy zakupie winiety zabrać ze sobą dowód rejestracyjny od auta, którym podróżujemy, aby uniknąć pomyłek przy podawaniu numerów rejestracyjnych. Należy ją przechowywać do momentu zakończenia podroży.  

 

ZIELONA KARTA

W Czarnogórze i pozostałych krajach tranzytowych nie jest potrzebna zielona  karta.

 

W JAKIM CZASIE?

Większość  tras do Czarnogóry można pokonać w 18-20 godzin . Możemy przejechać całą trasę w ciągu doby, szczególnie przed sezonem turystycznym, kiedy ruch na drogach i na granicach nie jest jeszcze tak duży.

W sezonie, gdy na drogach robi się większy ruch, a na granicach często trzeba stać nawet i kilka godzin w korku, należy wziąć pod uwagę, że czas pokonania trasy do Czarnogóry może się znacznie wydłużyć. Pamiętać trzeba również że korki mogą nas spotkać  na zjazdach na bramkach przy autostradach.