Stary Bar - przeszłość zamknięta w kamieniu


Zapraszamy Cię na magiczne spotkanie z historią w samym sercu Czarnogóry – Starym Barem. To malownicze miasto, utkane z kamienistych uliczek i tajemniczych zaułków, przeniesie Cię w podróż przez wieki. Stary Bar, pełen mistycyzmu, to miejsce, gdzie zabytkowe kamienne mury opowiadają opowieści o czasach średniowiecza. Starożytne fortyfikacje, pałace i dziedzińce przeniosą Cię do czasów, gdy miasto kwitło pod panowaniem różnych cywilizacji. Wznoszący się na wzgórzu Stary Bar oferuje malownicze panoramy Adriatyku,. Stary Bar, którego powstanie datuje się na VI w jest małym miasteczkiem, położonym na wzgórzu Londsa, u podnóży Góry Rumija i znajduje się kilka km od nowego miasta Bar . Z wysokości, gdzie czas zdaje się zatrzymać, można podziwiać niekończące się horyzonty morza, a jednocześnie zanurzyć się w labiryntach kamiennych uliczek pełnych tajemnic.

Możemy tam podziwiać:

  • Cytadelę z XI i XII wieku
  • Pałac Książęcy z XV i XVI wieku
  • Wieżę Zegarową z XVIII wieku
  • Bramę Miejskąz XI i XII wieku
  • Pałac Biskupów z XV i XVI wieku
  • Ruiny Kościoła Św. Mikołaja , Kościoła Św. Katarzyny XIV wieku i Kościoła Św.Weneranda z XIV wieku
  • Katedra Św. Jerzego z XII wieku

Spacerując Starym Barem, odkryjesz monumentalne Bramy Baru, których historia sięga czasów rzymskich. To jakby wrota czasu, które przeniosą Cię w odległe epoki, kiedy miasto tętniło życiem.

W roku  1979r. Czarnogórę nawiedziło trzęsienie ziemi, które totalnie zniszczyło właśnie miasto Stary Bar. Zrujnowany został  również  akwedukt, który dostarczał wodę do miasta. Ludność nie miała wyjścia i musiała opuścić  miasto. Przeniosła się bliżej wybrzeża. Kilka lata zajęło  odbudowanie akweduktu. Ludność stopniowo zaczęła wracać w te rejony. Jednak Stare Miasto Bar nie miało tyle szczęścia co Kotor czy Budva, i nigdy nie zostało już odbudowane po tym trzęsieniu. Większość Starego Miasta jest totalnie zrujnowana. Następuje stopniowe powolne odrestaurowywanie, ale czy nastąpi całkowita odbudowa, tego nie wie nikt…Czarnogórcy nie wiedzą jeszcze jaką maja perełkę i że warto byłoby w nią zainwestować. Nie mają wystarczających środków ani Inwestorów, którzy mogli by się zając tą sprawą  jednak pomimo tego uważamy że będąc w Gminie Bar odwiedzenie tego miejsca to punkt obowiązkowy dla każdego turysty. Kiedy słońce zachodzi za horyzont, Stary Bar nie traci swojego uroku. Malownicze uliczki oświetlone latarniami sprawiają, że nocne spacery stają się magiczne, a kamienne mury ukazują inne oblicze historii.

Po wyjściu ze Starego Baru polecamy spacer  kamienną uliczką połączony z posiłkiem i zakupami.Wąska uliczka prowadzi od bramy Starego Baru w dół. Przeżyjesz kulinarną przygodę w lokalnych kawiarniach i restauracjach, gdzie tradycyjne dania czarnogórskie zaskoczą Cię smakiem i aromatem. Stary Bar to także miejsce, gdzie można delektować się lokalnymi winami.

Stary Bar w Czarnogórze to nie tylko miejsce na mapie – to podróż w czasie, do miejsc, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością, a historia staje się nieśmiertelną opowieścią.

Lokalizacja: Kliknij

Stara Oliwka


Stara maslina na Mirovici - okaz oliwki europejskiej rosnący około kilometr na południe od miejscowości Stari Bar, w Czarnogórze. Uważane jest za jedno z najstarszych drzew w Europie, w 2015 roku jego wiek oszacowano na około 2240 lat. W 1957 roku drzewo uznano za pomnik przyrody. Drzewo przetrwało co najmniej dwa pożary. Związane są z nim pewne wierzenia i legendy. Było odwiedzane przez wielu ludzi w nadziei, iż zapewni im uzdrowienie, szczęście lub powodzenie. W okolicy drzewa rośnie siedem innych, starych drzew oliwnych, których wiek ocenia się na 500–700 lat. Stara maslina wciąż wydaje owoce, z których wytwarzany jest olej, sprzedawany turystom

Lokalizacja: Kliknij

Cerkiew Jana Włodzimierza


Konsekrowana w 2016 r. katedra jest największą świątynią prawosławną w Czarnogórze – jej powierzchnia to 1359 m2. Centralna kopuła budowli wznosi się na wysokość 40m i jest zakończona złotym krzyżem o wadze blisko 400 kg.

Lokalizacja: Kliknij

Pałac Króla Mikołaja


XIX-wieczny pałac króla Mikołaja to jeden z najważniejszych zabytków miasta Bar. Składa się z dwóch budynków - pałacu dużego i mniejszego, a także kaplicy, sali balowej, wartowni oraz ogrodu, w którym można podziwiać bogatą, śródziemnomorską roślinność. Obecnie znajduje się tutaj muzeum, które prezentuje królewskie i szlacheckie stroje, meble, zbiory związane z historią miasta oraz kolekcje etnograficzną. 
Pałac został zbudowany w 1885 roku, tuż nad brzegiem morza. Początkowo była to letnia rezydencja króla Czarnogóry Mikołaja I Petrowica-Niegosza i jego rodziny. Później król podarował go swojej córce, księżniczce Zorce, zaś obecnie jest to budynek państwowy.

Lokalizacja: Kliknij

Haj Nehaj


Haj Nehaj to imponujące, XV-wieczne ruiny zamku wznoszące się nad miastem Sutomore. W środku twierdzy znajduje się kościół św. Dymitra. Dziś pozostały tylko ruiny, ale w starożytności znajdowały się na miejscu przed budową twierdzy. Osobliwością tego kościoła jest jednoczesna obecność dwóch ołtarzy, katolickiego i prawosławnego, co świadczy o jedności chrześcijan w walce z tureckimi zdobywcami. Twierdza w XIX wieku została odparta przez Czarnogórców, którzy już z niej nie korzystali.

Lokalizacja: Kliknij