Stary Bar


Stari Bar (cyr. Стари Бар) – miasto w Czarnogórze, w gminie Bar. w Starym Barze znajduje się jedno z najlepiej zachowanych miast warownych, którego powstanie datuje się na VI w. Całość zajmuje spory teren, stanowiący zwartą, otoczoną murami, malowniczo położoną na wzniesieniu, urbanistycznie ciekawą całość. Istnieją tu dziesiątki budowli w różnym stanie zachowania. Stary Bar był zamieszkany i przebudowywany przez przeszło tysiąc lat, zwiedzić tu można np. kamienną wieżę zegarową z XIX w. Istnieje też dobrze zachowany turecki akwedukt, doprowadzający wodę do miasta z pobliskich gór. Najstarsze zabytki znalezione tu datują się z czasów rzymskich.

Lokalizacja: Kliknij

Stara Oliwka


Stara maslina na Mirovici - okaz oliwki europejskiej rosnący około kilometr na południe od miejscowości Stari Bar, w Czarnogórze. Uważane jest za jedno z najstarszych drzew w Europie, w 2015 roku jego wiek oszacowano na około 2240 lat. W 1957 roku drzewo uznano za pomnik przyrody. Drzewo przetrwało co najmniej dwa pożary. Związane są z nim pewne wierzenia i legendy. Było odwiedzane przez wielu ludzi w nadziei, iż zapewni im uzdrowienie, szczęście lub powodzenie. W okolicy drzewa rośnie siedem innych, starych drzew oliwnych, których wiek ocenia się na 500–700 lat. Stara maslina wciąż wydaje owoce, z których wytwarzany jest olej, sprzedawany turystom

Lokalizacja: Kliknij

Cerkiew Jana Włodzimierza


Konsekrowana w 2016 r. katedra jest największą świątynią prawosławną w Czarnogórze – jej powierzchnia to 1359 m2. Centralna kopuła budowli wznosi się na wysokość 40m i jest zakończona złotym krzyżem o wadze blisko 400 kg.

Lokalizacja: Kliknij

Pałac Króla Mikołaja


XIX-wieczny pałac króla Mikołaja to jeden z najważniejszych zabytków miasta Bar. Składa się z dwóch budynków - pałacu dużego i mniejszego, a także kaplicy, sali balowej, wartowni oraz ogrodu, w którym można podziwiać bogatą, śródziemnomorską roślinność. Obecnie znajduje się tutaj muzeum, które prezentuje królewskie i szlacheckie stroje, meble, zbiory związane z historią miasta oraz kolekcje etnograficzną. 
Pałac został zbudowany w 1885 roku, tuż nad brzegiem morza. Początkowo była to letnia rezydencja króla Czarnogóry Mikołaja I Petrowica-Niegosza i jego rodziny. Później król podarował go swojej córce, księżniczce Zorce, zaś obecnie jest to budynek państwowy.

Lokalizacja: Kliknij

Haj Nehaj


Haj Nehaj to imponujące, XV-wieczne ruiny zamku wznoszące się nad miastem Sutomore. W środku twierdzy znajduje się kościół św. Dymitra. Dziś pozostały tylko ruiny, ale w starożytności znajdowały się na miejscu przed budową twierdzy. Osobliwością tego kościoła jest jednoczesna obecność dwóch ołtarzy, katolickiego i prawosławnego, co świadczy o jedności chrześcijan w walce z tureckimi zdobywcami. Twierdza w XIX wieku została odparta przez Czarnogórców, którzy już z niej nie korzystali.

Lokalizacja: Kliknij