Rumija


Pasmo górskie w Górach Dynarskich. Leży w Czarnogórze. Najwyższym szczytem jest Rumija, który osiąga 1594 m. Pasmo od południowego zachodu ograniczone jest Morzem Adriatyckim a od północnego wschodu Jeziorem Szkoderskim. Najważniejszym miastem regionu jest Bar.

Lokalizacja: Kliknij

Lisinj


Lisinj to najbardziej wysunięty masyw górski na południe Czarnogóry. Najwyższym szczytem jest Loska 1353m n.p.m. Z samego szczytu możemy podziwiać widoki na: rzekę Bojana, Jezioro Sas, Ulcinjska Solane, wybrzeże Adriatyku od Ulcinj, aż po Budvę oraz nadmorskie pasmo górskie od Subry i Orjenu, poprzez Lovcen – aż do najbliższych szczytów Rumija i Vrstuta. W latach pięćdziesiątych masyw był jednym z największych pastwisk na południu Czarnogóry. Do dnia dzisiejszego wschodnia ściana nazywana jest przez miejscowych jako „Gola strana”, która była jednym wielkim pastwiskiem. Do dnia dzisiejszego na Lisinj wypasają się dzikie konie, które znalazły tam idealne warunki do życia. W wielu miejscach możemy spotkać tzw. kamienne zagrody, w których zwierzęta mogą schronić się od wiatru.

Lokalizacja: Kliknij

Wodospad Turcini


Turcini jest to przepiękna malownicza wieś w Gminie Bar, a dokładnie położona za miastem Stari Bar. Największa liczba mieszkańców przypada na rok 1961, dokładnie stu czternastu. Według spisu w 1991r.wieś była zamieszkana przez dwudziestu siedmiu mieszkańców, a w roku 2003 już tylko sześciu. Obecnie liczba mieszkańców równa się zeru, za wyjątkiem lata i weekendów. Opuszczone domostwa są odwiedzane głównie w poniedziałki. Właściciele idą zrobić porządek w ogrodach, a później wracają do Baru. Ludzie, którzy kiedyś mieszkali w Turcini, zajmowali się rolnictwem, hodowlą zwierząt i uprawą oliwek. W Turcini znajduje się również stary katolicki cmentarz i kościół św. Marka. Obiekty te są bardzo zniszczone, opuszczone i są ważną historią dla całego Baru.

Lokalizacja: Kliknij

Kanion Vruća rzeka


Kanion Vruća Rijeka Znajduje się około 5 km od Dobrej Vody. Można się do niego wybrać od Starego Baru wyznaczonym szlakiem lub z Kampingu Bartula Źródła rzeki znajdują się u podnóża Rumiji a sam kanion ma około 2 kilometry długości. Jest popularnym miejscem kanyoningu.

Lokalizacja: Kliknij

Kanion Medjurec


Međureč znajduje się w południowej części Czarnogóry, między Ulcinj a miastem Bar, gdzie rzeka Međureč ukształtowała ten cud natury w górach Rumija. Kanion Medjurec ciągnię się około 8 km od Dobrej Vody w kierunku Vladimir. Drugi po Nevideo najsłynniejszy kanion Czarnogóry. Przybywają tutaj z całej Europy ekspedycje zajmujące się canyoningiem. Krystalicznie czysty potok zmienia się w wyjątkowy kanion z wodospadami i jaskiniami.

Lokalizacja: Kliknij

Jezioro Szkoderskie


Jezioro Szkoderskie – największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim, położone na granicy Albanii i Czarnogóry. 2/3 jeziora leżą w Czarnogórze, a 1/3 w Albanii. Jezioro ma charakter krasowy, a znajduje się w dolinie położonej 7 km od brzegu morza. Powierzchnia jeziora: ok. 360–550 km² (zmienna). Do jeziora uchodzi kilka większych rzek, z których największa jest Morača, a z jeziora wypływa rzeka Buna (Bojana), która poprzez bifurkację uchodzi do Adriatyku i rzeki Drin. Największe miasto w okolicy jeziora to albańska Szkodra. Na jeziorze znajdują się wyspy, na których mieszczą się zabytkowe monastery (monaster Starčeva Gorica, monaster Moračnik). Jezioro jest także miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków. Jest to jedno z niewielu w Europie miejsc występowania pelikanów.

Lokalizacja: Kliknij

Sprawdź wycieczki, które organizujemy po Jeziorze Szkoderskim: